دمنوش گیاهی و فواید آن

دمنوش گیاهی و فواید آن

دمنوش گیاهی و فواید آن

دمنوش گیاهی یکی از لذت بخش ترین نوشیدنی های موجود در جهان هستند. ارتباط قوی بین مصرف دمنوش گیاهی و بروز تاثیرات مثبت در سلامتی مانند کاهش آسیب های سلولی و کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مشاهده می شود. برخی مطالعات نمایانگر آن هستند که دمنوش گیاهی موجب تسریع روند کاهش وزن شده و میزان چربی های شکمی را کاهش می دهند. دمنوش گیاهی دارای کالری بسیار محدودی بوده و در صورت جایگزینی با نوشیدنی هایی با کالری بالا، موجب کاهش کالری دریافتی روزانه می گردند؛ که به دنبال آن شاهد بروز کاهش وزن خواهیم بود. البته مصرف دمنوش گیاهی به تنهایی ضامن کاهش وزن نبوده، بلکه در کنار مصرف آن، پیروی از یک رژیم غذایی سالم نیز برای بروز کاهش وزن ضروری است.

دمنوش ها، مملوء از پلی فنول بوده که دارای اثرات ضد التهابی و ضد سرطانی می باشند. آنتی اکسیدان های موجود در دمنوش ها نیز، تشکیل رادیکال های آزاد را کاهش می دهد؛ رادیکال های آزاد در روند پیری و بروز یکسری از بیماری ها نقش دارند.

دمنوش های گیاهی با یکدیگر تفاوت هایی دارند ولی تمامی آنها دارای ترکیبات مفیدی به نام "فلاونوئیدها" بوده و به نظر می رسد که در کاهش التهاب و پیشگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی و دیابت تاثیر بسزایی دارند. دمنوش های حاوی نوعی فلاونوئید به نام "کاتچین" هستند. کاتچین ها میزان متابولیسم بدن را افزایش داده و سبب تسریع چربی سوزی می شوند. کافئین موجود در آنها نیز میزان انرژی مصرفی را افزایش داده و سبب می شود که بدن شما کالری بیشتری بسوزاند. حضور کاتچین ها و کافئین در کنار یکدیگر تاثیر چشمگیری در روند کاهش وزن دارد. کاتچین های موجود در دمنوش ها دارای اثرات ضد باکتری بوده و از بروز بیماری های ویروسی نیز جلوگیری می کنند. کاتچین های موجود در دمنوش ها، مانع از رشد باکتری ها و برخی ویروس ها شده و سبب بهبود سلامت دندان ها و کاهش پوسیدگی دندان ها و بوی بد دهان می شوند.

دمنوش گیاهی انواع مختلفی دارد و حاوی ترکیبات مفیدی می باشند؛ آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در دمنوش ها در بهبود مشکلات پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، آکنه و التهابات پوستی به طرز موثری عمل می کنند.

دمنوش گیاهی و کاهش وزن

در صورتی که می خواهید کاهش وزن بدون عوارضی را داشته باشید؛ باید روزانه 500 تا 1000 کالری کمتر دریافت کنید تا بتوانید 1 الی 2 پوند وزن در هر هفته کم کنید. جایگزینی نوشیدنی های شیرین شده مانند نوشابه، آبمیوه ها، نوشیدنی لیموناد و آیس کافی ها با دمنوش های گیاهی گامی موثر در جهت کاهش وزن است؛ برای مثال جایگزینی 2 عدد نوشابه ی 12 اونسی با 2 فنجان دمنوش گیاهی، میزان کالری دریافتی روزانه شما را در حدود 300 کالری کاهش داده و با کاهش وزنی در حدود نیم پوند در هر هفته همراه است.

 

 

دمنوش گیاهی

 

دمونش گیاهی یا نوشیدنی غیر گیاهی

برخی مصرف کنندگان نوشابه های رژیمی، مصرف این نوشیدنی ها را بدون ضرر دانسته و آن را انتخابی هوشمندانه تلقی می کنند؛ در صورتی که مطالعات نمایانگر آن هستند که مصرف کنندگان نوشابه های رژیمی همچنان از همان عواقبی رنج می برند که مصرف کنندگان نوشابه های معمولی متحمل می شوند، از جمله مسائلی مانند افزایش وزن، بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ .

برخی از این مطالعات بر این باورند که مصرف شیرین کننده های مصنوعی ممکن است باعث اختلال در فرآیندهای متابولیک شود. مطالعه دیگری در نسخه جولای ۲۰۱۰ مجله تحقیقات رفتاری مغز بیان کرد که، موش هایی که به آنها ساخارین (در بسیاری از نوشابه های رژیمی وجود دارد) داده شده بود، تفاوت هایی در گلوکز خون و GLP-1 نشان می دهند. قرارگیری در معرض شیرین کننده های قوی به تغییر در هموستاز گلوکز منتهی می شود  و حس سیری را کاهش می دهد.

منع مصرف دمنوش گیاهی

در صورت بارداری یا شیردهی یا ابتلا به بیماری های کلیوی یا کبدی، درباره ی مصرف دمنوش گیاهی و مقدار مجاز آن ها با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت مصرف یکسری داروهای خاص نیز، درباره ی مصرف دمنوش گیاهی و مقدار مجاز آن ها با پزشک خود مشورت کنید؛ مصرف مقادیر بالای دمنوش های گیاهی ممکن است سبب تداخل با برخی داروها گردد. 

بیشتر بخوانید: دمنوش لاغری

 

 

 

 

 

 

مقالات مرتبط


رژیم‌های لاغری، بایدها و نبایدها

در علم تغذیه مجموعه غذای مصرفی هر فرد به عنوان رژیم غذایی شناخته می‌شود. میزان مواد مغذی دریافتی لاز ... بیشتر بدانیم
عضله سازی چقدر زمان می برد؟

وجود عضلات سالم و قوی در بدن، یکی از الزامات مورد نیاز در جهت کارکرد طبیعی بدن است. امروزه شاهد آن ه ... بیشتر بدانیم
نظرات کاربران
  • نظری ثبت نشده است

ارسال نظر


عضویت در خبرنامه