گیاهخواری

گیاهخواری

گیاهخواری

سبزیجات برشته به همراه دانه های کنجد، قارچ پورتابلا گریل شده، پنینی فلفل، برنج با سس گشنیز و خوراک لوبیای چیلی از جمله غذاهای گیاهی جذاب هستند. برای لذت بردن از غذاهای گیاهی جذاب، نیازی به گیاهخوار بودن نیست. اما اگر شما گیاهخوار هستید، با دقت در انتخاب غذاهای گیاهی خود، می توانید از مزایای گیاهخواری لذت ببرید.

احتمال ابتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت نوع 2، برخی سرطان ها و حتی چاقی در افراد گیاهخوار کاهش می یابد. افراد گیاهخوار، به طور معمول چربی اشباع و کلسترول کمتر، و کربوهیدارت های پیچیده، فیبر، فولات و مواد مغذی گیاهی بیشتری را مصرف می کنند. منابع پروتئینی مورد استفاده در گیاهخواران متفاوت از سایرین می باشد؛ اما با این حال این منابع گیاهی نیز، همانند گوشت، کفایت کافی برای تامین پروتئین را دارند.

به این نکته توجه کنید که، ممکن است رژیم های گیاهخواری حاوی چربی بالا و کالری بالا باشند. برگرهای سویا، هات داگ های سویا و سایر غذاهای گیاهی، می توانند دارای ترکیبات پرچرب باشند. در صورت استفاده از رژیم گیاهخواری، کمبود آهن، روی، ویتامین B12 (این ویتامین، تنها در منابعی مانند گوشت، مرغ، ماهی و لبنیات یافت می شود)، می تواند پدیدار شود؛ در صورت عدم مصرف لبنیات نیز امکان کمبود کلسیم و ویتامین D وجود دارد.

  • به جای استفاده از گوشت در اسپاگتی، از کنسرو لوبیا قرمز، لوبیا سفید بزرگ یا لوبیای سویا استفاده کنید.
  • سبزیجات، لوبیا یا تمپه (یکی از فراورده های سویا) فریز شده یا کنسروی را به پیتزای خود اضافه کنید.
  • مغزیجات را به سالاد سبزیجات و خوراک سبزیجات (استیرفرای) اضافه کنید.
نظرات کاربران
  • نظری ثبت نشده است

ارسال نظر


عضویت در خبرنامه